Wykończenie podłogi w domu

Data dodania: 29.06.2016


Urządzanie nowo wybudowanego domu to nie lada wyzwanie dla każdego właściciela. Aby cieszyć się efektami przez długi czas i czuć się komfortowo w swoim domu idealnym, warto poświęcić dłuższą chwilę na dopracowanie najważniejszych elementów wykończenia i aranżacji wnętrza. Przede wszystkim dużo uwagi i przemyśleń powinno przypaść na temat podłogi.

Czym kierować się przy wyborze

Podłoga jest o tyle ważnym elementem wykończenia wnętrz, że stanowi podstawę do dalszej aranżacji pomieszczeń. Musi też spełniać określone zadania funkcyjne, w zależności od konkretnego pomieszczenia. W kuchni i łazience podłoga musi byś szczególnie odporna na działanie wilgoci i wysokiej temperatury, w sypialni powinna być wyjątkowo komfortowa w użytkowaniu, a w pokoju dziecięcym lub salonie musi być odpowiednio wyciszona i wytrzymała. Przy wyborze odpowiednich materiałów i sposobie wykończenia wnętrz liczy się więc nie tylko aspekt wizualny, ale przede wszystkim praktyczny. W związku z tym podczas podejmowania decyzji o tym, jak ma wyglądać podłoga w danym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na właściwości i parametry konkretnego surowca.     

Klasyczne drewno

Najbardziej popularnym wyborem do pomieszczeń takich jak salon, pokój dzienny czy sypialnia jest drewno – albo w formie paneli podłogowych, albo jako drewniane deski lite lub warstwowe. Przede wszystkim jest to materiał, który doskonale uzupełnia każdy styl aranżacji wnętrza, więc chętnie sięgają po niego zarówno właściciele nieruchomości, jak i deweloperzy i projektanci wnętrz. Wybierając panele podłogowe powinno się zwrócić uwagę na ich ścieralność (w pomieszczeniach mniej użytkowanych wystarczy klasa AC3, ale przy większym natężeniu ruchu warto wybrać AC4), grubość, a także fakturę i połysk. Dobór paneli do wnętrza jest o tyle łatwy, że w sklepach można znaleźć niemal wszystkie odcienie drewna, o zróżnicowanej strukturze, a także dostosowane do montażu systemu ogrzewania podłogowego.

Funkcjonalne płytki i gres

W kuchni czy łazience lepiej postawić na materiały, które będą odporne na trudne warunki, panujące w pomieszczeniu, głównie wysoką wilgotność powietrza i większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych czy chemicznych. Do tradycyjnych rozwiązań w tego typu wnętrzach zalicza się głównie płytki ceramiczne lub gres. Są to materiały łatwe do utrzymania w czystości, trwałe oraz dostępne w wielu wzorach i kolorach, więc można je z powodzeniem stosować zarówno w aranżacji wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych.  

Oryginalny korek i beton

Ostatnio dużą popularnością cieszą się także nieco bardziej oryginalne i dotychczas niespotykane sposoby wykończenia wnętrz. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie na podłodze betonu, który nadaje nieco surowego, ale jednocześnie nowoczesnego charakteru, a ze względu na swoją neutralną barwę jest doskonałą bazą do dalszej aranżacji wnętrz. Zupełnie innym surowcem jest korek, który wraca do łask w kwestii urządzaniu domów. Zalety korka na podłodze to przede wszystkim doskonała odporność na wilgoć i izolacja termiczna, ale także tłumienie hałasów i bezproblemowe czyszczenie, przez co chętnie stosowana jest w pokojach dziecięcych.


Deweloper – budowa nowoczesnych domów: www.tlsdeveloper.pl