Sposoby na ograniczenie zużycia energii

Data dodania: 04.05.2017


Wraz z rosnącymi kosztami zużycia energii oraz wzrostem świadomości na temat ochrony źródeł energetycznych, wielu domowników próbuje odnaleźć  złoty środek na redukcję konsumpcji energii. Obniżenie zużycia wiąże się
z wieloma korzyściami, obniża się wysokość rachunków, a w tym samym czasie robimy dobry uczynek dla środowiska. Zdradzamy sposoby na ograniczenie zużycia energii.

Największym pożeraczem energii, szczególnie zimną jest ogrzewanie domu. Nie każdy jednak wie, że ciągłe zaprogramowanie termostatu na najwyższej temperaturze nie jest wymagane do tego, aby w domu było ciepło i komfortowo.  Ustawienie termostatu na niewiele niższej temperaturze pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

W celu zredukowania zużycia energii warto także ograniczyć używanie klimatyzacji. Tak samo jak termostat zimą, latem energię pochłania system chłodzący. Należy podjąć próbę unikania klimatyzacji i znacznie ograniczyć jej użytkowanie. Aby uchronić się przed ostrymi upałami, zamiast klimatyzacji zaleca się korzystanie z wentylacji, która wspomoże przepływ powietrza w domu. Warto również wspomóc się różnymi wiatrakami – nawet te elektryczne będą mniej energochłonne od klimatyzacji. Długoterminową inwestycją okaże się sadzenie dookoła domu wysokich drzew, które ograniczą przedostawanie się słońca
i zmniejszą stopień nagrzewania się budynku.

Ograniczając zużycie wody, przykładowo poprzez branie krótszych prysznicy, bardzo pozytywnie wpłyniemy na stan środowiska, ale również na kondycję naszych portfeli. Montując specjalne krany oraz baterie prysznicowe będziemy w stanie ograniczyć siłę lania wody, a tym samym zredukujemy jej zużycie. Podczas mycia zębów lub mycia naczyń warto po prostu zakręcić dopływ wody, gdy jej nie potrzebujemy.

Znaczące będzie również wprowadzenie przyzwyczajenia dotyczącego odłączania nieużywanych przedmiotów z prądu. Urządzenia wyłączone, jednak pozostawione w ciągłym podłączeniu do źródła prądu pochłaniają energię i kumulują ją w postaci awaryjnych zasobów. Warto odłączyć wszystkie sprzęty RTV lub dla ułatwienia tego procesu zastosować listwy zasilające i wyłączać całą elektronikę jednym kliknięciem.

Ograniczanie zużycia energii często zależy od naszych przyzwyczajeń. Jednak część zmian, np. specjalne baterie prysznicowe lub sadzonki drzew warto wprowadzić podczas budowy domu. Poinformuj firmę budowlaną, z którą współpracujesz o swoich upodobaniach. Możesz się również zgłosić do TLS Developer i wybrać z ich oferty jeden z energooszczędnych domów. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, należy zawsze pamiętać o tym, aby w każdy możliwy sposób dbać o środowisko.