Poddasze użytkowe – jak zagospodarować?

Data dodania: 29.06.2016


Budowa domów to wieloetapowy proces, podczas którego trzeba zmierzyć się z szeregiem trudnych decyzji. Od fazy projektowej, gdzie decydują się losy przyszłej inwestycji, aż po zakończenie ostatnich prac na budowie i wykończenie wnętrz. Jeśli w projekcie domu uwzględniono poddasze jako powierzchnię użytkową można przystąpić do planowania aranżacji tej przestrzeni.

Wykorzystanie poddasza jako powierzchni mieszkaniowej wymaga, aby było ono przeznaczone do celów użytkowych. W przeciwnym razie, czyli gdy mamy do czynienia z poddaszem nieużytkowym może ono jedynie pełnić rolę strychu lub przestrzeni wentylacyjnej. Budowa domu z poddaszem użytkowym jest o tyle korzystna dla właściciela, że może w ciekawy sposób zaaranżować pomieszczenia mieszkalne tuż pod dachem.

Jak stylowo wykończyć i urządzić wnętrze loftu? Najczęściej przestrzeń na poddaszu jest dość ograniczona, więc warto wykorzystać triki, które optycznie powiększą całe wnętrze. Po pierwsze: ściany, skosy i sufit najlepiej pomalować na ten sam kolor – dzięki temu nie podzielimy powierzchni na kilka części, co zawsze prowadzi do wizualnego zmniejszenia pomieszczenia. Po drugie warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, głównie o dostęp naturalnego źródła światła, przez przemyślane rozmieszczenie okien dachowych. Jeśli po wprowadzeniu się do domu uznamy, że na poddaszu jest zbyt jasno zawsze można zamontować rolety.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl


Meble mogą sprawić problem przy urządzaniu wnętrza na poddaszu, ze względu na ograniczoną wysokość przestrzeni. Rozwiązaniem jest tu wybór zestawu niskich mebli lub wykonanych na specjalne zamówienie.

Najczęściej wykorzystywanym stylem w aranżacji przestrzeni na poddaszu jest inspiracja loftem. W Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej już od wielu lat przyjął się trend urządzania poddasza inspirowanego budynkami fabrycznymi (soft loft) lub w formie adaptacji autentycznych obiektów poprzemysłowych (hard loft). Jeśli zdecydujemy się na taki kierunek aranżacji warto kierować się wyznacznikami stylu industrialnego z elementami minimalizmu, z których w dużej mierze czerpie kompozycja stylizowana na loft.

Niezbędne jest także uwzględnienie w planach budowy domu schodów, które będą prowadzić do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. W takich przypadkach najczęściej stosuje się wykonywane na zamówienie schody samonośne drewniane, dostosowane do konkretnych warunków wnętrza zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i czysto wizualnym. Jeśli inwestor zdecydował się na kupno domu od dewelopera to, czy zajmie się on także montażem schodów wewnętrznych zależy od szczegółów umowy. W praktyce jest to jednak dość rzadko spotkany zwyczaj i to w rękach właściciela leży zamówienie tego elementu.


Wszystko, co warto wiedzieć o schodach w domu: e-schodynawymiar.pl