O czym należy pamiętać, planując budowę domu jednorodzinnego? Podpowiadamy!

Data dodania: 25.01.2018


Jeżeli planujesz budowę domu – pamiętaj, że jego powierzchnia ma naprawdę duże znaczenie. Projekt domu o określonym metrażu wpływa nie tylko na koszt jego budowy, ale także na wygodę późniejszego użytkowania go przez domowników. Właśnie dlatego, projekt domu jest kwestią, która wymaga głębszego przemyślenia. Ile metrów przestrzeni użytkowej zaplanować – może 180? A może jednak wystarczy 150? Dowiedz się, jakie czynniki musisz wziąć pod uwagę podejmując taką decyzję.

Budowa domów Szczecin

Na pewno chciałbyś, aby twój nowy dom wyróżniał się wygodą użytkowania, ale także przestronnością wnętrza. Czy każdego stać na duży dom? Być może znajdą się środki na budowę, jednak późniejsze utrzymanie takiej nieruchomości może być problematyczne. Pamiętaj jednak, że nie zawsze to co duże, musi oznaczać lepsze. Podczas takiego wyboru, jak projekt domu musisz brać pod uwagę potrzeby swojej rodziny, czyli domowników. Czas, aby usiąść i na spokojnie zastanowić się nad przyszłością swoją i najbliższych za 10 lub nawet 20 lat.

Apartamenty na sprzedaż Puck

Zastanawiasz się nad tym, jak duży powinien być twój dom? Pamiętaj, aby nie brać pod uwagę wyłącznie liczbę osób, które docelowo mają go zamieszkiwać, ale również ich zwyczaje i upodobania. Jeżeli dzieje się tak, że domownicy dużo czasu spędzają poza domem, a wracają do niego późnym wieczorem – być może salon, jadalnia i kuchnia mogą mieć nieco bardziej ograniczoną powierzchnię. Może się okazać, że kuchnia oddzielona od reszty domu będzie zbędna i wystarczy wam mały aneks kuchenny, otwarty na salon lub jadalnię.

Jeżeli jednak twoja rodzina lubi dużo czasu spędzać w domu, wspólnie – twoja decyzja będzie musiała być inna. Zarówno salon, jak i jadalnia powinny być odpowiednio duże, aby wszyscy domownicy mieli swoją przestrzeń, sypialnie jednak mogą być mniejsze, ponieważ większość czasu będą spędzać w części wspólnej domu. Jeżeli zależy ci na komforcie twoich bliskich, zastanów się czy nie praktyczniej będzie zlokalizować zarówno strefę dzienną, jak i nocną na tej samej kondygnacji. Dzięki temu komunikacja między domownikami będzie jeszcze łatwiejsza.

W sytuacji, kiedy twoja rodzina wyróżnia się szczególną gościnnością – powinniście zastanowić się nad wybraniem zdecydowanie większego domu. Projekt domu w takim wypadku mógłby zostać poszerzony o dodatkową sypialnię przeznaczona dla gości oraz łazienkę z prysznicem na parterze. Dobrym pomysłem będzie również zaprojektowanie pojemnej spiżarki przy kuchni, obszernej jadalni i tarasu, który może być świetnym miejscem na wspólne spędzanie letniego czasu. Pamiętaj jednak, że Twoje dzieci kiedyś wyfruną z gniazda, dlatego dom nie powinien być za duży.

Projektowanie domów Szczecin