Jakie materiały do wykończenia domu?

Data dodania: 12.07.2016


Nowoczesna architektura i budownictwo cechują się specyficznym stylem. W dużej mierze widać w nim inspiracje estetyką minimalistyczną i nurtem modernistycznym. Nowo powstające domy i obiekty budowlane można łatwo rozpoznać zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Wszystko za sprawą popularnych materiałów wykończeniowych. Co najczęściej jest stosowane do wykończenia wnętrza w nowoczesnych domach?

Minimalistyczna fasada

Domy, które wyszły spod biurka kreślarskiego architektów z nowoczesnych pracowni i zostały zrealizowane niedawno przed dewelopera (polecamy: TLS Developer) wyróżnia już wygląd zewnętrzny. Elewacja nowoczesnych domów to najczęściej klasyczne połączenie kolorów – szczególnie dużą popularnością cieszy się kontrastowa mieszanka bieli z czernią. Fasada budynku jest pozbawiona zbędnych sztukaterii czy zdobień. W ich miejsc mogą się pojawiać elementy wykonane z takich materiałów jak drewno czy kamień, które jedynie uzupełniają prostą elewację.

Ponadczasowe drewno

Drewno jest jednym z najbardziej klasycznych materiałów budowlanych, jednak dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu znakomicie sprawdza się także w realizacji projektów nowoczesnych. Jak już zostało wspomniane drewno może stanowić uzupełnienie elewacji, ale nie brakuje także możliwości wykorzystania go we wnętrzu. Najczęściej spotykamy drewno na podłodze, jako część wykończenia ścian, ale również surowiec do produkcji mebli i schodów i w postaci elementów dekoracyjnych.

Dodatkowo obecnie zarówno architekci, deweloperzy (tlsdeveloper.pl) jak i projektanci wnętrz mają do dyspozycji naprawdę szeroki wybór gatunków drewna. Obok tradycyjnych, dobrze znanych drzew europejskich coraz częściej można także spotkać gatunki egzotyczne. Dzięki swoim nasyconym barwom potrafią ożywić każdy projekt.

Oryginalny kamień

Z czasem zaczęliśmy się tez przekonywać do stosowania we wnętrzu kamienia dekoracyjnego. Odpowiednio wykorzystany nadaje przestrzeni szlachetnego i wyrafinowanego charakteru. Kamień może stanowić główny materiał wykończenia ścian, ale też surowiec, którym obudujemy na przykład wannę czy umywalkę. Inne zastosowanie kamienia to chociażby blat kuchenny – wszędzie tam sprawdza się doskonale dzięki swojej odporności na zniszczenia i oddziaływanie wody. Warto jednak zadbać o impregnację kamienia, a wtedy nie będzie wymagał renowacji przez długie lata.

Nowoczesne szkło

Zastosowanie szkła w nowoczesnych domach nie ogranicza się już tylko do okien. Współcześnie powierzchnie szklane można wykorzystać jako element wykończenia schodów lub ściany nad blatem kuchennym, wykonania szklanych ścian, które umownie rozdzielą pokój na kilka stref czy w formie oryginalnych dekoracji.

Surowy beton

Prawdziwym hitem ostatnich miesięcy jest jednak beton, który nadaje każdemu wnętrzu surowy, nieco industrialny charakter. Beton architektoniczny, jak wskazują eksperci z TLS Developer najczęściej jest wykorzystywany jako materiał do wykończenia ścian, a dzięki swojemu szaremu odcieniowi znakomicie wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne aranżacje wnętrz.