Kolory we wnętrzu – zasady i inspiracje

Data dodania: 15.11.2016


Dom powinien być miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy czują się komfortowo, mogą w nim wypoczywać, pracować lub wspólnie spędzać czas. Jednym z podstawowych czynników, jakie wpływają na atmosferę, jaka panuje we wnętrzu, jest dobór odpowiedniej palety kolorystycznej, na której opiera się aranżacja przestrzeni. Oto krótki przewodnik – jakie są najważniejsze zasady i inspiracje, jeśli chodzi o kolory we wnętrzu?

Czym się kierować przy wyborze kolorów

Zastanawiając się nad tym, jakie kolory wybrać do urządzania wnętrza warto zacząć od tego, na co nie mamy już wpływu w momencie, w którym budowa domu została już zakończona. Jednym z takich czynników jest naturalne nasłonecznienie w pomieszczeniu – jeśli dany pokój jest umieszczony od strony południowej, gdzie dostęp promieni słonecznych jest największy można bez obaw sięgać po barwy w chłodnej tonacji. Z kolei pomieszczenia zlokalizowane od strony północnej czy wschodniej, gdzie dopływ światła słonecznego jest mniejszy, lepiej pozostać przy kolorach ciepłych, co wizualnie ociepli wnętrze.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Pamiętajmy też o tym, że każdy kolor ma przypisane określone oddziaływanie na człowieka. Na przykład czerwień rzekomo pobudza, zieleń uspokaja, a żółty dodaje energii.

Jakie pomieszczenie, taki kolor

Dobór palety kolorystycznej powinien być podyktowany w dużej mierze funkcjonalnością danego pomieszczenia. Jeśli wybieramy barwę do sypialni najlepiej sprawdzą się stonowane, jasne kolory, które będą wprowadzały odpowiedni klimat do odpoczynku i wyciszenia, na przykład pastelowy błękit, gama odcieni beżowych czy zieleni. W pokoju dziennym specjaliści zalecają sięgać po barwy, które z jednej strony nie męczą wzroku i nie pobudzają nadmiernie, ale jednocześnie można je uznać za orzeźwiające, między innymi odcienie pomarańczowego, brązu czy żółci. Gabinet albo pokój nastolatka powinien sprzyjać koncentracji i skupieniu, a zatem wśród zalecanych kolorów znajdują się przede wszystkim biel połączona z żółcią, fioletem czy zielenią.

Barwa zgodna ze stylem

Kolejne kryterium doboru kolorów do domu stanowi dominujący styl aranżacji wnętrz. Planując wykończenie przestrzeni utrzymanej w stylu skandynawskim trudno wyobrazić sobie stosowanie dużej ilości nasyconej czerwieni, która zwyczajnie nie wpisuje się w taką kompozycję. Podobnie nieudanym pomysłem byłoby zastosowanie neutralnych, pastelowych barw w przypadku domu zaaranżowanego w stylu eklektycznym. Kolory powinny odzwierciedlać kwintesencję stylu wnętrza, do jakiego dążymy.


Nowoczesne domy i funkcjonalne wnętrza proponuje TLS Developer.

mini cooper s r56 tuning