Jak wykończyć ściany w nowym domu – farby

Data dodania: 29.06.2016


Kupno nieruchomości na własność to ekscytujący moment w życiu każdego człowieka, a kiedy proces budowy domu dobiega końca zbliża się chwila, w której trzeba pomyśleć o wykończeniu i aranżacji wnętrz. Dla większości z nas jest to najprzyjemniejszy na długiej drodze od momentu decyzji o budowie domu, aż do chwili przeprowadzki. Jednym z elementów, który daje największe pole do popisu jest wykończenie ścian.

Walka z niedoskonałościami

Niezależnie do wybranej metody wykończenia ściany, aby efekt był zadowalający powierzchnia, na której będziemy pracować musi być gładka  i pozbawiona defektów. Prawdopodobnie, jeżeli za budowę domu odpowiadał doświadczony, kompetentny deweloper nie będziemy musieli zmagać się z tym problemem. Jednak w przypadku, gdy proces budowy powierzyliśmy ekipie budowlanej nie zawsze efekty ich prac są równie zadowalające. Wbrew pozorom nierówne powierzchnie ścian nie są problemem trudnym do pokonania – najczęściej wystarczy zastosowanie gładzi gipsowych, polimerowych lub papieru gładziowego.

Popularne rozwiązania

Na tak przygotowanej, idealnie gładkiej powierzchnie można już dowolnie wybraną metodę wykończenia ścian. Najczęściej wybieramy farby, ponieważ są one łatwe w użyciu, a wciąż poszerzająca się oferta producentów pozwala na niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Oprócz tego, obecnie dostępne farby są trwałe, odporne na zmywanie i można je stosować również w łazienkach i kuchniach. Możemy wybierać między innymi w farbach lateksowych, ceramicznych, akrylowych czy hybrydowych. Wśród farb strukturalnych można znaleźć produkty, które tworzą rozmaite efekty dekoracyjne. Kolejną zaletą farb jest to, że nie są one problematyczne w sytuacji, gdy chcemy coś zmienić czy przeprowadzić remont – w przeciwieństwie do kafelek, paneli ściennych czy tapet nie wymagają specjalnych zabiegów przy ich usuwaniu.

Klasyczne połączenia

W przypadku wykończenia ścian farbą można zdecydować się na klasyczne pomalowanie wszystkich powierzchni jednym kolorem lub coraz bardziej popularne wprowadzanie do jednego pomieszczenia co najmniej dwóch kolorów. Można przy tym osiągnąć zarówno odważny efekt albo naprawdę eleganckie, tradycyjne połączenia, które sprawdzą się w aranżacji wnętrz w każdym stylu.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest na pewno łączenie kolorów w obrębie jednego odcienia, od bardziej nasyconych po barwy pastelowe. Kolejnym sprawdzonym sposobem na dobór kolorów na ściany jest harmonijne przechodzenie od jednej barwy do kolejnej. W przypadku bardziej odważnych aranżacji wnętrza można zastosować neutralne barwy (biel, szarości, beże) i uzupełnić je jednym, bardziej dominującym kolorem, najlepiej takim, który będzie pojawiał się też w innych elementach dekoracyjnych w pomieszczeniu.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl