Jak wygląda dom energooszczędny?

Data dodania: 10.10.2016


Marzeniem każdego właściciela domu jest zrealizować projekt, który będzie idealnie odpowiadał jego potrzebom i stanie się bezpieczną oazą dla wszystkich mieszkańców. Będzie jeszcze lepiej, jeżeli oprócz estetycznego wyglądu i funkcjonalności koszty związane z jego eksploatacją nie będą powodowały u lokatorów comiesięcznego bólu głowy na widok astronomicznych kwot na rachunkach. Co sprawia, że dom jest energooszczędny i po czym poznać taki projekt?

Kształt budynku i dach

Jeśli dążymy do realizacji obiektu energooszczędnego podstawową kwestią będzie przeciwdziałanie ucieczce energii cieplnej z wnętrza. Najlepiej sprawdzi się w tym celu budowa domu o możliwie jak najmniej skomplikowanym kształcie. Im prostsza bryła, tym łatwiej będzie wyeliminować mostki termiczne, czyli nieszczelne miejsca w przegrodzie budynku.

Maszyny stolarskie

Pamiętając także, że ciepło ucieka ku górze warto wybrać projekt domu o dachu płaskim, jednospadowym lub dwuspadowym. Dodatkowo, rezygnacja z elementów urozmaicających konstrukcję dachu, takich jak chociażby lukarny, przekłada się bezpośrednio na szczelność przegrody dachowej.

W końcu bardzo prosta zasada – im mniejsza powierzchnia domu, tym mniej przestrzeni do ogrzania, a zatem mniejsze koszty związane z użytkowaniem.

Rozmieszczenie na działce budowlanej

Jak wskazuje deweloper bardzo duże korzyści, jeśli chodzi o oszczędność energii wynikają z odpowiedniego umieszczenia domu na działce budowlanej. Chodzi tu przede wszystkim o przemyślane postawienie budynku względem stron świata. Zgodnie z tym, pomieszczenia, które wymagają najlepszego doświetlenia powinny znajdować się od strony południowej, ponieważ właśnie tam będzie do nich najdłużej docierało światło słoneczne. Żeby maksymalnie wykorzystać promienie słońca od południowej strony domu powinno się znajdować jak najwięcej przeszkleń, które pozwolą łatwiej przenikać ciepłu do wewnątrz domu.

Materiały budowlane

Ale na samych pomysłach projektowych budowa domu energooszczędnego się nie kończy. Równie ważne są zastosowane materiały budowlane, które muszą spełniać odpowiednie warunki i wymagania względem projektu. Warto wybierać materiały wysokiej jakości, które będą zatrzymywać ciepło w środku budynku i wspierać system termoizolacji. W przypadku domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym powinny też cechować się izolacją akustyczną.

Inteligentne instalacje

Uzupełnieniem domu, który będzie sprzyjał oszczędzaniu energii powinny być systemy inteligentnego zarządzania. Pozwalają one na optymalizację ustawień poszczególnych instalacji, co przekłada się bezpośrednio na niższe koszty związane ze zużyciem energii.

Inwestowanie w Kołobrzegu

Inwestycje nad morzem