Co urządzić w domu na poddaszu?

Data dodania: 12.07.2016


Domy piętrowe z poddaszem mają wiele zalet – od możliwości adaptacji przestrzeni na kilku kondygnacjach i dostosowaniu nawet do mniejszego terenu zabudowy, cechują się także większą energooszczędnością. Poddasze użytkowe może nam służyć jako doskonała przestrzeń do zagospodarowania na wiele sposobów. Co można urządzić na poddaszu, żeby cieszyć się funkcjonalnym i pięknym domem?

Podział domu na strefy

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na aranżację poddasza jest podział domu na dwie strefy. W tym przypadku na parterze znajdują się pomieszczenia otwarte dla gości, czyli kuchnia, jadalnia, pokój dzienny czy główna łazienka. Dzięki zlokalizowaniu tego typu miejsc na parterze dom jest praktyczny, bo odwiedzający nas goście nie muszą przemieszczać się między piętrami. Na poddaszu znajdują się wtedy wszystkie pokoje, które można uznać za przestrzeń prywatną lub intymną, czyli przede wszystkim sypialnie i garderoby. Zdaniem deweloperów z biura TLS Developer jest to bezpieczne i popularne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości przypadków. Można jednak pokusić się o alternatywne sposoby wykorzystania poddasza.

dom-deweloper-tls-szczecin

źródło: tlsdeveloper.pl

Łazienka pod dachem

Ciekawym pomysłem może być na przykład urządzenie łazienki na piętrze. W przypadku domów piętrowych niezbędne wydaje się być zagospodarowanie co najmniej dwóch łazienek, po jednej dla każdej kondygnacji. Jest to po podyktowane względami praktycznymi, tak żeby mieszkańcy domu nie musieli za każdym razem pokonywać schodów, jeśli chcą udać się do łazienki. Jednak za radą architektów z TLS Developer warto pomyśleć o zaaranżowaniu osobnej łazienki tuż przy sypialni. Podstawowym problemem może tu być dopasowanie odpowiednich sprzętów AGD, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni można stworzyć naprawdę klimatyczny pokój kąpielowy, który z uwagi na sąsiedztwo z sypialnią będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zazwyczaj kłopotów nie sprawi też doprowadzenie niezbędnych instalacji.

Winter Polska

Dodatkowe pomieszczenia funkcjonalne

Ale poddasze to także możliwość zagospodarowania przestrzeni, na którą zwykle nie znajdujemy miejsca w swoich domach i mieszkaniach. Jednym z coraz bardziej powszechnych pomysłów na wykorzystanie poddasze jest urządzenie tam gabinetu. Jest to szczególnie interesująca możliwość dla osób, które mogą lub muszą pracować w domu. Żeby zapewnić jak najlepsze warunki do pracy można na przykład zamontować kilka okien połaciowych w połączeniu kolankowym, co w praktyce przyjmuje formę przeszklonej ściany. Inne możliwości to aranżacja pokoju dziecięcego, w którym można w ciekawy sposób wykorzystać skosy, w  zależności od wybranego motywu przewodniego.


Przy planowaniu aranżacji poddasza trzeba też pamiętać o odpowiedniej konstrukcji schodów – sprawdź: nowoczesne-schody-wymiar.pl